Výrobu budoucnosti můžete vyzkoušet v Kompetenčním centru SolidVision

Výrobu budoucnosti můžete vyzkoušet v Kompetenčním centru SolidVision
17.01.2022

Mezi nejzajímavější části zdejšího výrobního ekosystému patří plastový i kovový 3D tisk, pětiosý obráběcí stroj, roboticky ovládaný 3D skener a samozřejmě všudypřítomný software. Každé z těchto technologií budeme věnovat pozornost, ale napřed se podívejme na samotnou firmu SolidVision.

Mnohostranná 3D řešení

Firma SolidVision vznikla v roce 2002 jako dodavatel CAD softwaru SolidWorks na český trh. Protože svoji práci brali zakladatelé firmy vážně a s nadšením, sami pronikli hluboko do práce svých zákazníků – konstruktérů. O rok později nabídli uživatelům CAM software pro obrábění navržených dílů a pronikli hluboko do práce obráběčů, a tak to šlo pořád dál. Dnes, po 20 letech, kdy brali práci vážně a s nadšením, prodávají software, školí stovky lidí ročně, obrábějí, skenují a tisknou na 3D tiskárnách. Tak široký záběr znalostí a zkušeností, jaký dnes mají, již nedokáže pojmout jeden člověk. Ukázalo se tedy velmi účelné, založit malý tým a skrze něj propojit obory, které se postupně za dvě desetiletí „nabalily“ na původní zaměření. Tato myšlenka se zhmotnila do podoby Kompetenčního centra, které je přístupné veřejnosti a nabízí pohromadě špičkové 3D technologie.

Průmysl 4.0: Důkaz místo slibů

Jednatel a jeden ze zakladatelů společnosti Hynek Horák k tomu dodává: „Ve chvíli, kdy jsme všechny naše technologie umístili do jedné místnosti, uvědomil jsem si, že jsme tady uvedli v život Průmysl 4.0, o kterém se hodně mluví, ale my ho můžeme demonstrovat našim zákazníkům na hmatatelných příkladech.“ Je velký rozdíl nabízet jednotlivé technologie nebo celý funkční proces. „Chceme ukázat, v čem jsou naše kompetence, a proč právě tato řešení dodáváme často společně. Od CAD/CAM softwaru, přes výrobu 3D tiskem nebo obráběním na CNC stroji, až po kontrolu hotového dílu na automatizovaném skenovacím pracovišti – to vše umíme dodat našim zákazníkům včetně školení a servisu.“

3D skenování šetří čas a peníze

V procesním řetězci, o němž byla řeč, zaujímá 3D skenování dvojí úlohu. Jednak může sloužit pro reverzní inženýrství, jehož cílem je získat CAD model naskenováním již existujícího dílu pro možnou výrobu dalších stejných dílů. Druhým momentem, kdy přijde 3D skener ke slovu, je rychlá kontrola již vyrobených kusů. Skenování je rychlejší než měření na souřadnicovém stroji, přitom jeho přesnost je pro tento účel dostatečná. Ovšem samotné 3D skenování už dnes umí řada firem, takže, kdo chce být konkurenceschopný, měl by se posunout ještě kousek dál. Ve spolupráci firem SolidVision a Amtech tak vzniklo inspekční pracoviště Tilikum, kterým je možné bezobslužně kontrolovat díly až do velikosti 500 mm. 

Pokud není pracoviště součástí výrobní linky, je potřeba do něj měřené díly zakládat a vyjímat, vše ostatní běží automaticky. Základem je pevný stůl, osazený těmito komponenty: 3D skener Handy- SCAN 3D Black od společnosti Creaform, kolaborativní robot Universal Robots UR5, inspekční software PolyWorks Inspector a řídicí systém PLC Siemens. Pracoviště může obsluhovat každý již po jednoduchém zaškolení, což je při současném nedostatku pracovních sil klíčová výhoda. Díky použití kobotu odpadá potřeba oplocení a dalších bezpečnostních prvků. Měření dílů může probíhat přímo ve výrobní hale, blízko strojů a bez potřeby samostatné měřicí místnosti.

Kráceno.

Celý článek najdete na:
https://www.strojirenstvi.cz/vyrobu-budoucnosti-muzete-vyzkouset-v-kompetencnim-centru-solidvision

 

 

 

S čím Vám můžeme pomoci?

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
  • Prezentace
  • Nabídka
  • Zkušební verze
  • Školení
  • Podpora
  • Konzultace
Zajímá mě Šipka
X

Poptávkový formulář

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění podmínek.
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Žádost o vyzkoušení produktu

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.

Mám zájem o pozici

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.